Sporti

Tri ngjarjet kryesore të UEFA-s, edhe Kosova pjesë e saj

06/10/2019 23:45
nga:M K

Kosova ka shënuar fitore historike përballë Bullgarisë, me ndeshjen që ishte e vlefshme për kualifikimet e Kampionatit Evropian 2020.

‘Dardanët’ realizuan fitore të madhe në udhëtim në Sofje me rezultat 3-2.

Kjo nuk ka mundur t’i ik llogarisë zyrtare të UEFA-s, e cila e ka përshkruar kështu: ‘’Kosova ka shënuar fitore në minutat e fundit’’.

Përveç fitores historike të Kosovës, pjesë e ngjarjeve për mbrëmjen e sotme janë edhe golat e polakëve,Krzystof Pieatek si Robert Lewandowski si dhe goli i njëzet i Sergio Ramosit me kombëtaren spanjolle.

Ndryshe, Kosova tashmë mund të shpresojë për një kualifikim direkt përmes eliminatoreve, pasi tubon pesë pikë në vendin e dytë, ndërsa Çekia mban pozitën e dytë me një pikë më shumë pas fitores bindëse 3-0 ndaj Malit të Zi.

Pozita e parë mbahet nga Anglia që ka gjashtë pikë por me goldallim më të mirë, ndërsa Bullgaria dhe Mali i Zi teorikisht janë jashtë garës për kualifikim.

09/18/2019 22:41

Çmenden serbët – Sportistët kosovarë ngrisin flamurin kombëtar dhe atë shtetëror në mes të Serbisë