Sporti

Top 5 sulmuesit më të mirë në historinë e Kupës së Botës

05/16/2018 17:50
nga:Y.K

Këta janë top 5 sulmuesit më të mëdhenj në historinë e Kupës së Botës

Ne jemi vetëm disa javë larg nga fillimi i një prej ngjarjeve më të mëdha sportive. Kampionati Botëror 2018 do të fillojë muajin e ardhshëm në Rusi dhe disa nga emrat më të mëdhenj në futbollin botëror do të luftojnë kundër njëri-tjetrit për çmimin më të madh në futboll.

Gjatë viteve, ne kemi qenë dëshmitarë për t`i parë disa sulmues të mëdhenj në Kupat e Botës. Jurgen Klinsmann, Gabriel Batistuta, David Villa, Eusébio, Roberto Baggio, Gary Lineker dhe Diego Maradona janë disa prej golashënuesve më të mëdhenj në historinë e kësaj ngjarje të madhe, shkruan Gazeta Blic

Le të hedhim një vështrim tani se kush janë  5 sulmuesit më të suksesshëm në historinë e Kupës së Botës.

#5 Pele

Pele ishte një nga golashënuesit më të pabesueshëm në ndeshjen e futbollit dhe për shumë kë futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.

Me 77 gola në 92 ndeshje, Pele është golashënuesi më i mirë për Brazilin. Ai gjithashtu mban rekordin për fituesin më të ri të Kupës së Botës dhe golashënuesi më i ri në Kupën e Botës.

Pele ka përfaqësuar Brazilin në katër Kupat e Botës dhe ka dhënë disa shfaqje fenomenale gjatë viteve 60 dhe 70.

Me 3 fitore në Kupën Botërore (1958, 1962 dhe 1970), ai është i vetmi lojtar në historinë e futbollit që ka të fituar tre tituj të Kupës së Botës dhe një nga sulmuesit më të suksesshëm në historinë e këtij sporti.

Braziliani ka shënuar 12 gola nga 14 ndeshje në Kupat e Botës. Ai ishte fituesi i FIFA World Cup Golden Ball (Lojtari më i mirë) në Kupën e Botës 1970.

 

#4 Just Fontaine

Just Fontaine, ishte një nga sulmuesit më të mirë francezë të të gjitha kohërave. Me 13 gola gjatë Kupës së Botës 1958 në Suedi, Fontaine mban rekordin si lojtari i cili e arriti këtë në gjashtë ndeshje. Ai mesatarisht ka shënuar 2.17 gola në lojë në Suedi atë verë.

Sulmuesi i Les Bleus ka luajtur vetëm 21 ndeshje për ekipin e tij kombëtar dhe ka shënuar 30 gola. Ai ishte i pamëshirshëm para golit gjatë gjithë karrierës së tij dhe ishte një nga sulmuesit më të frikshëm gjatë viteve 1950.

Për fat të keq, karriera e tij u ndërpre për shkak të një dëmtimi të përsëritur të këmbës dhe u detyrua të tërhiqej në moshën 28 vjeçare.

Në vitin 2004, ai u emërua si një nga 125 futbollistët më të mëdhenj në botë me rastin e 100 vjetorit të FIFA-s.

#3 Gerd Muller

Gjermania është një nga ekipet më të suksesshme në Kupën e Botës të FIFA-s. Deri tani kanë fituar katër tituj dhe Gerd Muller ka luajtur një rol të madh aty.

Gjermani ka shënuar 68 gola për Gjermaninë në 62 ndeshje, mesatarisht më shumë se një gol në lojë.

I njohur si ‘Der Bomber’, fituesi i Topit të Artë 1970 luajti një rol të madh për Gjermaninë gjatë triumfit të Kupës së Botës 1974. Me 10 gola gjatë Kupës së Botës 1970, ai ishte fituesi i FIFA World Cup Golden Boot

Muller përfaqësoi Gjermaninë në dy Kupat e Botës dhe shënoi 14 gola nga 13 ndeshje.

Për fat të keq për Gjermaninë, Muller përfundoi karrierën e tij kombëtare në moshën 28 vjeç. Ai u bë i pari gjerman që fitoi çmimin futbollisti i vitit në Evropë.

#2 Ronaldo

I konsideruar si një nga futbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Ronaldo ka fituar dy tituj të Kupës së Botës (1994 dhe 2002) me Brazilin dhe shënoi 62 gola për ekipin e tij kombëtar në 98 paraqitje.

Me 15 gola në Kupat e Botës, ylli i ish-Barcelonës është golashënuesi i dytë më i mirë në historinë e turneut.

Fituesi i dy herë i “Ballon d’Or” (Topit të Artë) fitoi Kupën e Botës në vitin 1998 dhe 2002 respektivisht.

Një lojtar teknikisht i talentuar, Ronaldo ishte i njohur për këmbët e tij për dribling, të shpejtë dhe kontrollin e mirë të topit. Ai ishte fenomenal në një në një mbrojtësit, pra ishte një makth për mbrojtësit kundërshtarë.

Ai ishte një prej atyre lojtarëve që mund të krijonte diçka nga asgjëja.

#1 Miroslav Klose

Miroslav Klose është golashënuesi më i mirë për ekipin kombëtar të Gjermanisë, me 71 gola në 137 ndeshje.

Miroslav Klose ka luajtur në 4 Kampionate botërore (2002, 2006, 2010, 2014) dhe gjithashtu është golashënuesi më i mirë në historinë e kampionatëve, me 16 gola në 24 paraqitje.

Klose ka shënuar të paktën pesë gola në dy Kupat e Botës, rekordi është ndarë vetëm me Teofilo Cubillas dhe Thomas Muller. Ai e udhëhoqi Gjermaninë në triumfin e titullit në Kupën e Botës 2014 dhe gjithashtu fitoi Këpucën e Artë në vitin 2006.

Ai ishte i njohur për aftësitë e tij ajrore. Ai mbizotëronte mbrojtësit në 16 metërësh dhe shënoi shumë gola me kokën e tij. Ai është gjithashtu i vetmi lojtar që është shfaqur në katër ose më shumë (gjysmëfinalet e njëpasnjëshme) në Kupat e Botës.

Ylber Kelmendi/Gazeta Blic

02/05/2019 22:32

Ronaldo flet për kohën e kaluar te Juventusi