Lajme

Kurti: Ja kur do të takohemi me zyrtarët e LDK-së për koalicion!

06/13/2017 21:24
nga:Gazeta Blic

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti bëri të ditur se gjatë kësaj jave do të zhvillohen takime me zyrtarë të LDK-së për t’i matur mundësitë që i kanë para vetës për një bashkëpunim ndërmjet tyre formimin e qeverisë.

Kurti, është shprehur i bindur se takimi me njerëz të LDK-së do të shkojë mirë duke marrë për bazë bashkëpunimin që kanë pasur në vitin 2014 me formimin e VLAN-it.

Unë jam optimist që do të kalojmë direkt në temë sepse nuk njiheshim kurse tani e kemi me lehtë”, tha ai.

Ish-lideri i VV-së Kurti, në mënyrë kategorike ka mohuar se do të kenë vija të kuqe për disa nga figurat e LDK-së me të cilët nuk kanë pasur raporte të mira deri më tani.

Jo dhe ne nuk duhet ta fillojmë këtë bashkëpunim me vija të kuqe”, ka thënë ai në Rubikon të KTV-së.

Nga koalicioni i VV-së me LDK-në nëse do të ishte i mundur, Kurti nuk ka përjashtuar as AKR-në e Alternativën, subjekte këto që kanë nënshkruar marrëveshje koalicioni parazgjedhor me LDK-në.

Nuk e di çfarë funksioni do të ishte i përshtatshëm për të por nuk do ta përjashtojmë pasi që është në koalicion me LDK-në”, u shpreh ai.

Më tej, Kurti me pesimizëm tha se Mustafa do të marrë ndonjë funksion në qeverinë e re duke thënë se ai është tërhequr nga ky sunim me kandidimin e Avdullah Hotit për kryeministër.

Bazuar në të dhënat e KQZ-së, VV-ja është subjekti më i madh politik në vend për nga numri i votave. /Gazeta Blic/

11/11/2019 22:38

Plani i Albin Kurtit në lidhje me Listën Serbe: Në Qeveri e marrim, por jo edhe në koalicionin qeverisës