Fit&Sexy

Kokosi parandalon nivelin e lartë të sheqerit në gjak

03/12/2018 12:42
nga:M H

Simptomat e diabetit tip 2 përfshijnë humbjen e pashpjeguar të peshës, lodhjen e madhe dhe etje.

Sëmundja shkaktohet nga pankreasi, i cili nuk prodhon sasinë e mjaftueshme të hormonit të insulinës, sipas NHS-së.

Sasia e pamjaftueshme e insulinës në trup nuk mund të konvertojë sheqerin nga gjaku në energji, transmeton KosovaPress.

Por, shtimi i kokosit në dietën tuaj mund të ndihmojë të rregullimin e sheqerit në gjak.

Diabeti prek 3.5 milionë njerëz në Britani të Madhe dhe vlerësohet se janë edhe 500,000 të tjerë që jetojnë të padiagnostifikuar me këtë sëmundje.

Ushtrimet e rregullta dhe ndalimi i alkoolit mundet po ashtu të ndihmojë në parandalimin e diabetit.

05/30/2018 22:46

Kur familja falte gjakun për dy meshkujt e vrarë më 1969