Lajme

Italia thërret ambasadorin francez në bisedime mbi anijen e shpëtimit të emigrantëve

06/13/2018 21:33
nga:M H

Ambasadori u ftua në bisedime pasi presidenti francez Emmanuel Macron kritikoi bllokimin e porteve ujore për emigrantët.

Italia ka thirrur ambasadorin francez pasi Emmanuel Macron kritikoi atë që ai e quajti “cinizëm dhe papërgjegjshmëri” të Italisë në kthimin e një anijeje shpëtimi të emigrantëve me më shumë se 600 vetë në bord.

Matteo Salvini, ministri i ri i Italisë kundër emigrantëve, bllokoi anijen e shpëtimit të Ujorrit që mbante 629 njerëz që të dilnin në portet e saj në fundjavë, duke shkaktuar thirrje ndërkombëtare.

Në një fjalim në parlament të mërkurën ai kërkoi një falje nga presidenti francez dhe sfidoi Francën për të marrë emigrantët që kishte premtuar të merrte nën një marrëveshje të BE, duke e akuzuar atë për kthimin e 10,000 emigrantëve në kufirin verior të Italisë.

Salvini tha se Franca ishte zotuar të pranonte 9,816 emigrantë nën një skemë të rishpërndarjes së BE-së të vitit 2015 për të lehtësuar vendet e vijës së parë të presionit të azilkërkuesve. Skema kurrë nuk u largua nga toka.

Salvini tha në tre vjet që Franca kishte pranuar vetëm 640 persona. “Kështu që unë i kërkoj Presidentit Macron të kalojë nga fjalët në veprim dhe nesër në mëngjes mirëpres 9,816 Franca premtoi të mirëpresë si një shenjë e bujarisë konkrete dhe jo vetëm fjalë”, raporton “The Guardian”.