Lajme

Fajon: PE do të aktivizohet në liberalizimin e Kosovës sapo të plotësohen dy kushtet

02/16/2018 16:23
nga:L I

Raportuesja për Kosovë në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, ka mirëpritur marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Malit të Zi, duke thënë se PE do të aktivizohet në liberalizimin e Kosovës sapo të plotësohen dy kushtet, pra, ratifikimi i Demarkacionit dhe luftimi i korrupsionit.

Marrëveshja e arritur mes Malit të Zi dhe Kosovës sot, veçse i ka hapur dyert Kosovës. Eurodeputetja Fajon ka thënë se së shpejti do ta procedojnë në Parlamentin Evropian çështjen e vizave.

“E mirëpresm nënshkrimin e aneks-marrëveshjes mes Kosovës dh Malit të Zi për Demarkacionin. Si raportuese qëndrojë e përkushtuar për liberalizimin e vizave”, ka shkruar Fajon.

Ajo thotë se me të plotësuar dy kushtet, Demarkacioni që është afër përmbylljes, dhe luftimi i korrupsionit, Parlamenti Evropian do të nisë procedurat për liberalizim të vizave.

“Ne do ta procedojmë në Parlametin Evropian kur të dy kushtet plotësohen. Këtë ua kemi borxh qyterarëve”, ka thënë Fajon.

09/17/2018 17:40

Në Parlamentin Evropian, nga 186 vota kundër vizave, 67 janë nga EPP ku është anëtare LDK-ja