Showtime

Daily Mail me artikull të veçantë për vizitën e Rita Orës në Kosovë

04/11/2019 10:29
nga:Natyra

Këngëtarja Rita Ora është rikthyer në Kosovë për një mision humanitar, shkruan DailyMail përcjellë GazetaBlic.

Ikona 28-të vjeçare britanike, e cila ka qenë një aktiviste dhe avokate e bamirësisë globale që nga viti 2013-të, ka befasuar më shumë se 400-të fëmijë në veprimtarinë ‘Activate‘ në kryeqytetin e Prishtinës të mërkurën menjëherë pasi mbërriti në Kosovë.

Vizita e këngëtares në vendin evropian, ishte në bashkëpunim me organizatën UNICEF . Rita takoi shumë të rinj nga Kosova.

‘Ky është udhëtimi im i parë me Unicef dhe po shohim se si programet ndikojnë pozitivisht në shëndetin dhe zhvillimin e fëmijëve në shtëpi, sa e rëndësishme është për të gjithë ne që të mbajmë mbështetjen e Unicef-it. Unë nuk mund të them shumë por jam shumë mirë për punën që kam parë, njerëzit që kam takuar dhe pse jam kaq krenar që jam përfshirë në Soccer Aid për Unicef këtë vit”, ka shkruar Rita në një postim në llogarinë e saj ‘Instagram‘.

Krahas vizitës së saj të papritur më herët gjatë ditës, Ora gjithashtu mori pjesë në një sesion të fuqizimit të të rinjve dhe kaloi kohë për të takuar të rinjtë që ishin mbështetur nga organizata ‘UNICEF‘.

Rita, e cila u rrit në famë me debutimin e saj të parë me DJ Fresh ‘Hot Right Now’ në vitin 2012-të, para se të nënshkruhej nga Roc Nation i Jay Z, më vonë dha mbështetjen e saj për bamirësinë në mediat sociale.

Një mesazh i ‘Instagram-it’ të saj ka qenë ‘Shpenzimi i kohës në Kosovë me @Unicer_UK për @SoccerAid ka qenë kaq i shpërblyer’.Duke parë se si programet e Unicef ndikojnë pozitivisht në shëndetin dhe zhvillimin e fëmijëve të vegjël, drejton shtëpinë sa e rëndësishme është për ne të mbajmë mbështetjen e tyre. Nuk mund të pres më të them më shumë për punën që kam parë, për kë e kam takuar dhe pse jam kaq krenar që jam përfshirë në Unicef këtë vit!”

Ngjarja vjetore, e ndjekur nga këngëtarja të mërkurën synon të promovojë iniciativa të reja të zhvilluara nga të rinjtë e përfshirë në programin e fuqizimit të të rinjve.

Programi, synon të ndihmojë ata nga komunitetet në disavantazh përmes një kombinimi të trajnimit, mentorimit dhe financimit.

Natyra Salihaj

/GazetaBlic/

06/18/2019 10:17

Rita Ora me vallëzime provokuese në videoklipin e ri, publikohet videoja