Sporti

Buffon vendos për të ardhmen – ja si është kampionati francez

05/16/2019 08:55
nga:Ideal

E ardhmja e Gianluigi Buffon mbetet ende për t’u vendosur. Portieri i PSG-së foli gjatë për të ardhmen e tij në një intervistë në ‘Sky Uno’.

“Klubi ka propozuar rinovimin e kontratës dhe kjo më bën shumë të lumtu. Do të takohemi me ta për disa ditë për të parë më tej në projekt dhe për të parë nëse te dyja palët mendojmë se është e drejtë të ecim përpara së bashku”, tha fillimisht Buffon.

“Arrita që t’i bind – të përfshihesha si lojtar dhe si person dhe u përshtata shumë me ta.

“Në Francë, kanë një perceptim të gabuar të futbollit francez, që unë mendoj se është taktikisht më pak i avancuar se ai italian, por është shumë e vështirë nga pikëpamja fizike dhe teknike.

“Ekzistojnë skuadra si Lille dhe Lyon që në Serie A do të mund të përfundonin lehtë në pesë të parët dhe kjo do të thotë se niveli i ligës atje është të paktën si i yni, përfundoi Buffon.

/GazetaBlic/